Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Metallica

 

Legendární Metallicu založil v říjnu 1981 bubeník Lars Ulrich. Sestava kapely se za více jak pětadvacetiletou existenci mnohokrát změnila. V prvním poločase metalový „dres“ navlékli James Hetfield (kytara), Ron McGovney (baskytara) a na krátkou chvíli i Dave Mustaine (kytara), kterého pro jeho alkoholové excesy brzy nahradil Kirk Hammett.

Debut Kill´Em All, který vznikal pod taktovkou producentů Jona Zazuly a Paula Curcia, vyšel v květnu 1983. Prodaly se ho nakonec slušné tři milióny kusů (původní náklad byl pouhých 1500ks). Při nahrávání druhého alba se kapela v rámci turné „seznámila“ i se svými evropskými fanoušky. Deska Ride The Lighting se natáčela převážně v New Jersey a v Kodani. Vyšla hned rok po úspěšné prvotině a koupilo si ji na pět miliónů fanoušků.

Do třetice všeho dobrého Metallica zatahala za šňůrky s šikovným loutkářem – nahrávka Master Of Puppets se pasovala do role jednoho z nejvlivnějších alb metalové historie a kritici ji označují za nejlepší počin kapely v celé její studiové kariéře. Je to zároveň i poslední album, na kterém účinkoval baskytarista Cliff Burton. Ten v září 1986 ve věku čtyřiadvaceti let tragicky zahynul.

Poté, co se členové ze smutné události vzpamatovali, našli nového basáka Jasona Newsteda a natočili pátou desku …And Justice For All (1988). Následně se kapela vydala na monstrózní turné Damage Justice. Největší úspěchy Metallica zaznamenala se studiovou šestkou Black Album (1991). Černého hudebního speciálu se prodalo neskutečných čtrnáct miliónů kopií. Velkou zásluhu na tom měl i nesmrtelný hit Nothing Else Matters.

Po delší pauze vyrukovala Metallica s velkou skupinovou revolucí. S novinkou Load (1996) si všichni členové ostříhali vlasy a ze své vyšlapané cesty zběhli i hudebně. Metalové časy se přehouply v hard rockovou éru. O rok později vyšla nahrávka Reload. Následovala „předělávková“ deska Garage Inc. (1998) a pak i dostaveníčko se San Franciským symfonickým orchestrem, se kterým kapela odehrála dva mimořádné koncerty. Ty zvěčnila na dvojalbu S&M.

V novém tisíciletí stihla Metallica přivítat nového basáka ex-Ozzyho Roberta Trujilla, natočit dokumentární film, „poděsit“ své fanoušky deskou bez sólových kytar (St. Anger, 2003) a vyrazit na mini-šňůru Escape from the studio ´06.

3. června 2008 vystoupila Metallica už popáté v České republice. V pořadí devátou řadovku Death Magnetic vydala v polovině září 2008.

Koncerty – Metallica v České republice:

24. května 1993 – Brno, Bobycentrum

9. září 1996 – Praha, Sportovní Hala

25. května 1999 – Praha, Atletický stadion Slavia

1. července 2004 – Praha, T-Mobile Park Kolbenova Praha

3. června 2008 – Praha, Eden

 

Vybraná ocenění:

Grammy

1989 Nejlepší metalová skladba One

1990 Nejlepší metalová skladba Stone Cold Crazy

1991 Nejlepší metalové album Black Album

1999 Nejlepší metalová skladba Better Than You

2000 Nejlepší hard rocková skladba Whiskey in the Jar

2001 Nejlepší rocková instrumentální skladba Call Of Ktulu

2004 Nejlepší metalová skladba St. Anger

 

Náhledy fotografií ze složky Metallica